Atardamar

ATARDAMAR NEDİR?

Atardamar kalpten temiz kanı tüm vücuda taşıyan damarlarımızdır. Aorta kalpten ilk ayrılan ve vücudumuzun en geniş atardamarıdır. Atardamarlar kalpten uzaklaşıp uç kısımlara ulaştıkça çapları incelir.

Atardamarlar allta yatan hastalıklara bağlı olarak farklı değişiklikler gösterebilir. Atardamarda kasılma, daralma, tıkanma, duvarında kalınlaşma, duvarda incelmeye bağlı balonlaşma, balonlaşmanın yırtılmasına bağlı olarak kanama ya da pıhtılaşma gelişebilir.

Atardamar hastalıklarında yakınmalar allta yatan hastalıklara göre farklılık gösterebilir. Sıklıkla hastalar yürümekle bacakta gelişen ağrı, ayak parmaklarında iyileşmesi uzun süren ya da iyileşmeyen yaralardan yakınabilirler.

Atardamar tıkanıklıkları ile ilgili olarak aşağıdaki linklere tıklayınız.

atardamar.aort anevrizması.mutlucihangiroglu.com.jpg

Tüm atardamarları gösteren MR anjiografi incelemesinde koronal (önden görünüş -sol), sagital (yandan görünüş - sağ) aortada anevrizma izlenmektedir.

atardamar.mra.mutlucihangiroglu..jpg

Periferik MR anjiografi görüntüsü; vücudun en büyük atardamarı aortanın orta kesiminden itibaren tüm bacak atardamaların görüntüsü. Sol popliteal arter denilen diz düzeyindeki atardamarda tıkanıklık izlenmektedir.

Atardamar Tıkanıklğı

Kol Damar Tıkanıklığı

Bacak Atardamar Tıkanıklığı

Böbrek Atardamar Tıkanıklığı

Bağırsak Atardamar Tıkanıklğı