Sizden Gelenler

 Merhaba Pınar Hanım,
Yazdıklarınızı özetlersek 4 yıl önce myomektomi ameliyatı geçirdiniz. Myomların tekrarladığı ve şu anda 9 ve 4 cm lik iki myomunuzun olduğunu belirtiyorsunuz.
Gerçek şu ki ameliyat olduğunuz sırada şu andaki myomlarınızı yine mevcut idi. Fakat ameliyat tekniğine bağlı olarak o myomlara ulaşılamadı ve çıkarılamadı.  
 
Günümüzde myomların tedavisinde kesin standart yaklaşımlar ortaya konmamış ise de yine da myomlar ile ilgili olarak bazı durumlarda daha az tartışmalı yaklaşımlar kabul görmektedir. Bunlar sırasıyla;
1. İleri yaş çoklu myomları bulunan hastada kanser şüphesi ya da başlangıcı olan vaginal smear ya da endometrial biyopsi bulguları bulunduğunda yöntem rahmin alınması yani total histerektomi dir. 
2. Doğurganlık çağında 20-40 yaşlarında tekli, ya da saplı myomlarda myomektomi yani sadece myomun laparoskopik olarak, kavite içine uzanan ve ele gelen miyomların histeroskopik myomektomi ile alınması
3. Doğunganlık çağında 20-50 yaş arasındaki hastalarda çoklu myomlarda vaginan smear temiz ve eşlik eden bir hastalık yok ise doğru yöntem myom embolizasyonudur. 
 
Myom embolizasyonun en önemli avantajı tedavinin rahim içindeki tüm myomları etkilemesidir. Çocuğu olmayan hastalarda myom embolizasyonu sonrası hamilelik söz konusu olabilmektedir. Kalıcı amenore riski yaklaşık %4 oranlarındadır. Çoklu myomları olan hastada hele sizin ki kadar büyük boyutlara ulaşan myomlarda zaten düşük riski çok yüksek olmaktadır. 
 
Teşekkür ederim. 
Dr. Mutlu Cihangiroğlu 

 

 

 Merhaba Şener Hanım,
 
Ekte gönderdiğiniz Doppler ultrasonografi sonuçlarını okudum. Rapora göre sol safena magna ve sağ safena parva da grade 4 reflü saptanmıştır. 
Bu raporu dikkate aldığımızda her iki damara yönelik ayrı ayrı tedavi uygulanması gerekmektedir. 
Bacaklarımızda derin ve yüzeyel toplardamarlar bulunmaktadır. Normalde yüzeyel yerleşen toplardamarlar cilt ve ciltaltıının kirli kanını derin toplardamara taşır. Derin toplardamardaki kan da kalbe ve dolayısıyla akciğerlere taşırınır. Yüzeyel toplardamarlar her bir bacak için iki adettir. 
1. Vena safena magna (VSM) tüm bacakta boylu boyunca uzanır, ayak bileğinin iç yüzünden başlayıp kasığa kadar ulaşır. Varis hastalığında %75 neden VSM' daki kapakların bozulması sonucu gelişen reflüdir. 
2. Vena safena parva (VSP) bacağın arkasında yer alır. Ayak bileği dış kısmından başlayıp diz arkasında derin toplardamara boşalır. Varis hastalığının %20 nedeni VSP' deki kapak sisteminin bozulmasıdır.
Yukarıdaki bilgiler ışığında sol VSM ve sağ VSP' deki reflüye bağlı yakınmalarınız mevcut. Tedavi amacıyla sol VSM ve sağ VSP aynı seansta lazer ablasyon ile tedavi edilir. Yine aynı seansta gözle görülen ya da ultrasonografi ile saptanabilen varislerinize de köpük tedavisi uygulanır. Tedavi yaklaşık 1-2 saat sürer ve tedaviden sonra varis çorabı giydilerek yürütüleceksiniz. Hastaneden kalmanız gerekmeyecek. İşlemden sonra 20 gün boyunca varis çorabı giymeniz önerilecek. Geceleri yatağa girdiğinizde varis çorabını çıkarabilirsiniz. 
Görüşme üzere teşekkür ederim. 
Dr. Mutlu Cihangiroğlu

Merhaba,

Endişe etmeyin. Bizim tekniğimiz öncelikle tümörün yayılmasına neden olmayacak ince bir iğne ile girilip eğer kitle ise örnekleme yapılıp patolojiye gönderilir. Apse ya da lenfosel ise ve sıvı geliyor ise tedavi amacı ile aynı anda kateter yerleştirilip tedavi edilir. 
Geçmiş olsun. 
 
Prof. Dr. Mutlu Cihangiroğlu,
 
 
Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi
 
Medicalpark Göztepe Hastanesi
 
Girişimsel Radyoloji Bölümü
 
 
 
Tel: 0554 871 06 58
 
www.mutlucihangiroglu.com

 Merhabalar,

Geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla annenizde karaciğer metastazı ile sınırlı oküler melanom mevcuttur. 
Bu hastalıkta en öncelikli tedavi Kemosaturasyon' dur. Tedavide effektif olup surviye önemli katkısı bulunmaktadır. 
Bu yönden hekiminizle görüşmek isterim. 
Geçmiş olsun. 
Ekte bu tekniği Türkiye' ye getiren firmanın yetkilisinin emaili mevcut. Onunla temasa da geçip tetkiklerini İngiltere ' ye gönderip uygunluk alabiliriz. 
Geçmiş olsun. 
 

Prof. Dr. Mutlu Cihangiroğlu,

 

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi

Medicalpark Göztepe Hastanesi

Girişimsel Radyoloji Bölümü

 

 

Tel: 0554 871 06 58

www.mutlucihangiroglu.com

 

 Merhaba Filiz Hanım,

Barsakları besleyen iki temel atardamarımız vardır. Bunlar superior ve inferior mezenterik arterlerdir. Superior mezenterik arter ağırlıklı olarak mide çıkışından başlayıp kalın barsak orta kesimine kadar ki ince ve kalın barsak kesimlerini besler. Superior mezenterik arter başlangıç kesimindeki darlıkları stent yerleştirerek tedavi ediyoruz.

Teşekkür ederim.

Dr. Mutlu Cihangiroğlu 

back to top